SON DAKİKA

AÇIKLAMAYA GEL VATANDAŞ!

Ana Sayfa, Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

FIRAT: YENİ PAKET İSTİYORUZ

Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

BÜYÜLÜ YOLCULUĞUN KAZANANLARI

Ana Sayfa, Kültür & Sanat, SON DAKİKA

POTE’DE MUTLU SON

SON DAKİKA, Spor

SANKİ MISIR PİRAMİDİ YAPIYORLAR

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 3:01 'de eklendi...

BİR YILDIR KARO DÖŞEYEMEDİLER…

Yaklaşık 5 yıl süren restorasyonun ardından kapıları açılan tarihi Çifte Minareleri Medrese şimdi de bitmek bilmeyen rekreasyon çalışmasıyla gündeme geldi. Eserin çevresine bir yılı aşkın zamandır havuz ve karo döşeme yapılamadı.

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 13’üncü Yüzyılda yaptırılan Çifte Minareli Medrese 15 Ağustos 2011’de restorasyona alınmış ve onarımı 1742 gün sürmüştü. Restorasyonu yaklaşık 7 milyon liraya mal olan kentin simgesi eser, son bir yıldır bir türlü başlanılamayan rekreasyon çalışmasıyla yeniden gündeme geldi. Geçen yıl Haziran ayından bu yana çevresi görselli brandalarla kapatılan ancak ziyarete açık olan Çifte Minareli Medrese önünde hiçbir çalışma yapılmaması dikkat çekti. Süs havuzu, oturma ve yeşil alan ile birlikte karo taş döşenmesi planlanan ve iddiaya göre 3,5 milyon liraya ihale edilen çalışmanın neden başlamadığı merak konusu oldu.  Onur SAĞSÖZ / ERZURUM AJANS


Erzurum’un simgesi olan ve Anadolu’daki en önemli Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese’nin restorasyon çalışmaları 1742 gün sürmüştü. Restorasyonuna 7 milyon lira ödenen tarihi eserin çevre düzenlemesi için 3,5 milyon lira harcanacak olması kafalarda soru işareti bıraktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.