SON DAKİKA

AÇIKLAMAYA GEL VATANDAŞ!

Ana Sayfa, Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

FIRAT: YENİ PAKET İSTİYORUZ

Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

BÜYÜLÜ YOLCULUĞUN KAZANANLARI

Ana Sayfa, Kültür & Sanat, SON DAKİKA

POTE’DE MUTLU SON

SON DAKİKA, Spor

Sahipsiz kaldı

Bu haber 02 Nisan 2018 - 15:33 'de eklendi...

Ardahan”da bir inşaat kazısı sırasında bulunan tabut içindeki cesedin ilk etapta Rus General Vasiliy Geyman”a ait olduğu iddia edilmiş, yapılan bilimsel araştırma sonrası Polonya asıllı Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğu anlaşılmıştı. Rus ve Polonyalı yetkililerin resmi talebi olmayınca yarbayın naaşı sahipsiz kaldı.

Ardahan merkez Karagöl Mahallesindeki bir inşaat alanında temel kazısı sırasında üzerinde haç işareti olan bir tabuta rastlanması sonucu ortaya çıkan ve daha sonra Kars Müzesi”ne götürülerek koruma altına alınan Polonyalı yarbayın naaşı ortada kaldı. Türkiye ile Rusya ve Polonya arasında diplomatik krize de yol açan naaşın ne olacağı merak konusu. Mezarın bulunduğu alanın sahibi Nurbay Yılmaz, Polonyalı yarbayın kimsenin sahip çıkmadığını ve bugüne kadar yapılan yazışmalardan sonuç alamadığını söyledi. Yılmaz, “Bugüne kadar bütün birimlere dilekçe vermeme rağmen hiçbir birimden olumlu yanıt alamadım. Ne Rusya sahip çıkıyor ne de Polonya asıllı olduğu için Polonya sahip çıkıyor, ne de Türkiye sahip çıkıyor. Yaklaşık bir yıldır bu ceset Kars müzesinde depoda bekletiliyor” dedi.

Yaklaşık bir yıl önce kendilerine ait inşaat alanına devlet tarafından el konulduğunu söyleyen inşaat sahibi Nurbay Yılmaz, inşaat alanında toprak kaymalarının meydana geldiğini ve bunun sonucunda da çevrede bulunan binaların zarar gördüğünü söyleyerek, “Polonyalı yarbayın cesedinin burada çıkmasıyla inşaat kazısı durduruldu ve İçişleri Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet buraya el koydu. O günden bu güne aradan bir yıl geçti ve bu bir yıl süre içerisinde hiçbir kurum burayla ilgilenmedi. Ve burayla ilgili henüz bir karar verilemedi. Burası bir yerleşim alanı ve çevresinde binalar var. Yağmur yağması sonucu zamanla toprak kayması meydana geliyor ve çevredeki binaların temellerine ve inşaat alanının yanından geçen yola da zarar veriyor. Toprak kayması sonucu etraftaki istinat duvarları da yıkılmış ve ilerleyen günlerde burada meydana gelecek bir tehlike ve riskten dolayı da yetkilileri suçlayacağım ve bunun sorumluluğunu da kabul etmiyorum. Bir an önce burayı alarak kamulaştırsınlar ya da bizim yerimizi bize bıraksınlar ve biz işimizi yapalım” şeklinde konuştu. İHA –>

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.