SON DAKİKA

AÇIKLAMAYA GEL VATANDAŞ!

Ana Sayfa, Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

FIRAT: YENİ PAKET İSTİYORUZ

Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

BÜYÜLÜ YOLCULUĞUN KAZANANLARI

Ana Sayfa, Kültür & Sanat, SON DAKİKA

POTE’DE MUTLU SON

SON DAKİKA, Spor

ÖĞRENCİLERİ EVİNDE AĞIRLADI

Bu haber 19 Mayıs 2019 - 20:11 'de eklendi...

Vali Memiş ile iftar yemeğinde buluşan Üniversite öğrencileri, “Bize evimizde gibi hissettirdi” dedi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 19 üniversite öğrencisini evinde ağırladı.

Vali Memiş, Atatürk Üniversitesindeki çeşitli bölümlerde eğitim gören 19 öğrenciyi, iftar için evine davet etti. Davet üzerine Havuzbaşı’ndaki Valilik Konağı’na gelen öğrencilerle tanıştıktan sonra bir süre sohbet eden, kentte yaptıkları çalışmaları anlatan Vali Memiş, akşam ezanın okunmasıyla öğrencilerle orucunu açtı. İftar sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Memiş, öğrenciler adına gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Kentin ülke genelinde kış turizmi açısından önemli bir yeri olduğuna dikkati çeken Vali Memiş, öğrencilere kayak öğrenmelerini tavsiye ederek, “Erzurum Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri. Tarih, doğa ve Selçuklu kenti. Erzurumlu olmayan bütün öğrencilerimizi kendi evladımız gibi görüyoruz. Emniyetimiz, jandarmamız gece gündüz bütün ekipleriyle görevinin başında. Sizleri hayata hazırlamak istiyoruz. Geleceğimiz sizlersiniz ve bu ülke sizlere emanet” dedi.

ERZURUM VE ATATÜRK’Ü ANLATTI
Vali Memiş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Valilik Konağında gençleri ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, şöyle konuştu: “19 Mayıs Erzurum için ayrıca anlamlı ve önemli gün çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kuruluş Savaşı’nı Samsun’da başlatıp Erzurum’a geliyor ve 53 gün kalıyor. Atatürk Erzurum’a geldiğinde baskı yapılarak askeriye ile ilişkisi kesiliyor ve sivil vatandaş hüviyetine getiriliyor. Atatürk’e sivil kıyafeti olmadığı için o dönemin valisi kıyafetini veriyor. Atatürk mücadeleye başladığında görevden alınmasına, hatta tutuklanmasına karar veriliyor ancak Erzurum’daki kolordu komutanı olan Kazım Karabekir Paşa bu kuralı uygulamıyor ve Atatürk’e ‘Emrinizdeyim Paşam’ diyor. Erzurum Kongresi ile Atatürk adeta Erzurum’da Cumhuriyet’in temellerini atıyor.”

CUMHURİYET VE DEVLET SİZLERE EMANET
Atatürk’ün Cumhuriyeti ve devleti gençliğe emanet ettiğini vurgulayan Vali Memiş, gençleri mümkün olduğunca iyi yetiştirmeye özen gösterdiklerini aktardı.Vali Memiş, gençleri teknoloji ve bilimle yetiştirmek istediklerini belirterek, “Teknoloji inanılmaz hızla gelişiyor, dolayısıyla üniversite ve lisedeki gençlerimizi çok iyi yetiştirmek amacındayız. Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitemizdeki akademik camia ve öğrencileriyle gurur duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

EVİMİZDE GİBİYDİK
Öğrencilerden Yağmur Yıldırım da Memiş’in davetinden dolayı çok mutlu olduğunu kaydederek, “Gerçekten aileden uzakta geçirilen ramazan ayında öğrencilerde burukluk oluyor. Valimizin böyle bir günde bizi evine davet etmesiyle çok mutlu olduk. Evimizdeyiz gibi hissettik. Valimize teşekkür ederiz” diye konuştu. Öğrencilerden Alper Solak ise 19 Mayıs’ın Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “Valimize bizi konuk ettiği için çok teşekkür ederiz. 19 Mayıs günü 19 öğrenciyi evinde davet etmesi çok manidar. Böylesine güzel günde tek dileğimiz üreten ve çalışkan gençlik” dedi. Vali Memiş yemeğin sonunda öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.