SON DAKİKA

GÖKTAŞI MI BİLİNMİYOR!

Ana Sayfa, Gündem, SON DAKİKA

EN GENÇ NÜFUS BAYBURT’TA

Ana Sayfa, SON DAKİKA

VİNCE ÇARPTI 1 ÖLÜ

Ana Sayfa, Asayiş, SON DAKİKA

HESABINI KİM VERECEK?

Bu haber 14 Mayıs 2019 - 11:54 'de eklendi...

İki çocuk hayatını kaybetti, soruşturma açıldı. Geride bir yığın cevapsız soru kaldı…

AMCA ÇOCUKLARI FURKAN VE RECEP KARAGÖL (11) BOĞULARAK CAN VERDİLER.

Erzurum’daki Kayakla Atlama Kuleleri için suni kar yapmakta kullanılan gölete giren amca çocukları Furkan ve Recep Karagöl (11) boğularak can vermişti. Olayın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İhmalin olup olmadığı araştırılırken, fotoğraf karelerine yansıyan bir detay karafaları karıştırdı.

FURKAN VE RECEP KARAGÖL’ÜN YAŞAMLARINI KAYBETTİĞİ OLAYDAN SONRA İHMAL OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR.

Olay geçen 10 Mayıs’ta Palandöken İlçesi’ndeki Kayakla Atlama Kulelerinin yan kısmında bulunan ve suni karlama yapmak için kullanılan gölette meydana geldi. Tesislerin güvenlik görevlisi devriye sırasında gölet yüzeyinde bir çocuk cesediyle karşılaştı. Durumu polise bildirmesiyle bölgeye gelen AFAD ve itfaiye ekipleri çocuğu sudan çıkardı. Dakikalar süren kalp masajı ve müdahalelere rağmen çocuk kurtarılamadı.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU TARAFINDAN İŞLETİLEN KAYAKLA ATLAMA KULELERİNDE MEYDANA GELEN OLAYLA İLGİLİ CUMHURİYET SAVCILIĞI SORUŞTURMASINI SÜRDÜRÜYOR. BU ARADA DÖRT MÜFETTİŞ OLAYLA İLGİLİ İNCELEME YAPIYOR.

KIYAFETLERDEN ANLAŞILDI

Bu arada kıyıda iki farklı kıyafet olduğunun anlaşılması üzerine dalgıçlar gölette yaptıkları aramada bir çocuğun daha cansız bedenini buldu. Kısa sürede kimlikleri tespit edilen çocukların Furkan ve Recep Karagöl oldukları anlaşıldı. Otopsileri yapılan çocukların cenazeleri ailelerine teslim edilirken, amca çocukları Furkan ve Recep bir gün sonra gözyaşları arasında toprağa verildi.

OLAYDAN SONRA VALİ OKAY MEMİŞ GÖLET ÇEVRESİNDE İNCELEMEDE BULUNMUŞ VE TEL ÖRGÜLERİN NE DENLİ AÇILDIĞI FOTOĞRAF KARESİNE BÖYLE YANSIMIŞTI.

ÇOCUKLAR TEL ÖRGÜYÜ KIRMIŞ İDDİASI!

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) tarafından işletilen tesislerde meydana gelen olayın ardından çocukların çevresi tel örgüyle kaplı ve kapısı kilitli olan gölete örgülürden birini kırarak girdikleri iddia edildi. Ancak 11 yaşındaki çocukların tel örgüyü nasıl kırdıkları ve güç kullanarak nasıl eğdikleri merak konusu oldu.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI, MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Bu arada Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre Bakanlık tarafından dört müfettiş görevlendirildi.

Olayın hemen ardından çekilen fotoğraflarda kilitli kapının yanındaki demir tellerin çocuklar tarafından kırılarak açıldığı iddia edilmişti. Ancak Vali Okay Memiş’in incelemeleri sırasında aynı tel örgülerin daha da açıldığı fotoğraf karelerine yansıdı.

DİKKAT ÇEKEN FOTOĞRAFLAR!

İki çocuğun hayatını kaybettiği olayla ilgili ihmal olup olmadığı araştırılırken, bir fotoğraf karesi dikkatlerden kaçmadı. Olayın hemen ardından cep telefonuyla çekildiği anlaşılan fotoğrafta çocukların kırdığı iddia edilen tel örgü küçük bir aralık halinde görülüyordu. Ancak olaydan birkaç saat sonra Vali Okay Memiş’in gölette inceleme yaptığı sırada aynı tel örgünün daha da açık bir hale getirildiği farkedildi.  

KAÇAK ATLAMA YAPMIŞTI

Güvenlik zaafiyetinin hat safhada olduğu anlaşılan Atlama Kulelerinde iki yıl önce yine çocukların çıkardığı tahmin edilen yangın, yaklaşık 30 dönüm alana yayılmış ve alevler çok sayıda çam ve huş ağaçlarını yok etmişti. Ayrıca geçen yıl Ekim ayında Base Jump sporcusu Cengiz Koçak, kayakla atlama kulelerinden kaçak bir atlayış gerçekleştirmişti.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1-Olayın hemen ardından çekilen fotoğraflarda kilitli kapının yanındaki demir tellerin çocuklar tarafından kırılarak açıldığı iddia edilmişti. Ancak Vali Okay Memiş’in incelemeleri sırasında aynı tel örgülerin daha da açıldığı fotoğraf karelerine yansıdı. Tel örgüyü kim ya da kimler bu hale getirdi?

2-Atlama kulelerinde kaç güvenlik görevlisi çalışıyor?

3-Gölet çevresinde neden güvenlik kamerası yok?

4-Atlama kulelerinin hem otel hem de kuleler tarafındaki nizamiyesinde neden güvenlik bulunmuyor?

5-Tesisin genelinde güvenlik önlemleri yeterli mi?

6-Türkiye Kayak Federasyonu kulelerde daha önce kaçak atlayış yapan Base Jump sporcusu Cengiz Koçak hakkında suç duyurusunda bulundu mu? Bununla ilgili son durum nedir?

7-TKF Başkanı Ali Oto, yaşanan bu olayın ardından neden Erzurum’a gelmedi? 

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM AJANS

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.