SON DAKİKA

AÇIKLAMAYA GEL VATANDAŞ!

Ana Sayfa, Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

FIRAT: YENİ PAKET İSTİYORUZ

Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

BÜYÜLÜ YOLCULUĞUN KAZANANLARI

Ana Sayfa, Kültür & Sanat, SON DAKİKA

POTE’DE MUTLU SON

SON DAKİKA, Spor

ARA GÜLER’İN SANATÇI PORTRELERİ İLK KEZ SERGİLENİYOR

Bu haber 27 Mayıs 2019 - 14:24 'de eklendi...

‘Ara Güler’le Göz Göze: Türkiye’den Sanatçı Portreleri’ Sergisi Galeri Işık Maslak’ta 29 Ağustos tarihine kadar gezilebilecek.

Işık Üniversitesi ve Ara Güler Müzesi tarafından düzenlenen ve Ara Güler’in 24 Türk ressamının 67 portresinden oluşan ‘ARA GÜLER’LE GÖZ GÖZE: Türkiye’den Sanatçı Portreleri Sergisi’; Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde açıldı. Yoğun ilgi gören sergi, bir üniversitede açılan ilk Ara Güler sergisi olma özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ve dünyanın en iyi fotoğrafçıları arasında yer alan Ara Güler’in 24 Türk ressamına ait 67 fotoğrafı, ‘Ara Güler’le Göz Göze: Türkiye’den Sanatçı Portreleri’ sergisinde sanatseverlerle buluştu. Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’ndeki Galeri Işık Maslak’ta düzenlenen serginin açılışı İstanbul’un iş, sanat, cemiyet ve akademi dünyasını bir araya getirdi.

“Sergiyi bir yapıt gibi düşünerek düzenledim”

Serginin küratörlüğünü yürüten Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Ressam Prof. Balkan Naci İslimyeli sergiyle ilgili yaptığı değerlendirmede; fotoğrafın Batı sanatının yüzyıllardır ulaşmak istediği nesnel gerçeklik serüvenini kıran, parçalayan ve modernizmin yeni alanlarına kucak açan bir mucizevi bir buluş olduğunu kaydederek, “Fotoğraf sadece teknik bir mucize değil, bugün var olan ancak yarın kaybolacak şeylerin kaydıdır. Yani bir tür belgeliktir, toplumsal ve küresel hafızanın yapıcı taşlarından biridir. Bu yüzden bütün sanat atölyelerinde ve fakültelerinde fotoğrafın artık kaçınılmaz bir ağırlığı var” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.