SON DAKİKA

BAKIN YÜZDE KAÇ ARTTI!

Ekonomi, Gündem, SON DAKİKA

KUDAKA’DAN ‘MARKALAR’ KATALOĞU

Bu haber 01 Kasım 2018 - 11:38 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Kuzeydoğu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından TRA1 Düzey 2 Bölgesi illerinin coğrafi işaret almış ürün ve el sanatlarının bölgesel ve ulusal düzeyde tanıtılması ve coğrafi işaret kavramına yönelik farkındalığın arttırılması amacıyla bir katalog hazırlandı.

Katalogda coğrafi işaret alım sürecini tamamlamış olan toplam 14 ürün veya el sanatı yer aldı. Erzurum, 9 coğrafi işaret alarak bu alanda öne çıkarken Erzincan’dan 3, Bayburt’tan ise 2 adet coğrafi işaret alımı gerçekleşti. Bölgede coğrafi işaret tescil süreçlerine en erken başlayan il Erzincan olmasına rağmen 2001’den sonra Erzincan adına tescillenmiş herhangi bir coğrafi işaret olmaması ve Bayburt’un 2016’ya kadar tescillenmiş herhangi bir ürünü bulunmamasına rağmen 2017 ve sonrasında 2 adet ürününü tescil ettirmiş olması coğrafi işaret tescil süreçlerinde bölge adına dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor.

Erzurum Ticaret Borsası 3 coğrafi işaret tescili ile bölgede en fazla coğrafi işaret tescili yaptırmış olan kurum durumunda. Birden fazla coğrafi işaret tescili yaptırmış olan diğer kurumlar ise Oltu Ticaret ve Sanayi Odası (2) ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası (2). Ormanağzı (Karnavas) Köyü Muhtarlığı, coğrafi işaret tescili sağlayan tek köy muhtarlığı olarak öne çıkarken Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise bölgede coğrafi işaret tescili sağlayan tek Sivil Toplum Kuruluşu durumunda. İspir Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Aziziye Belediyesi, Üzümlü Belediyesi ve Bayburt Belediyesi ise coğrafi işaret tescili sağlayan diğer kurumlar. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN